قسمت‌های دستگاه خود پرداز:

می‌دانید که خود پرداز 2 قسمت ورودی دارد:

1- کارت خوان (Card reader): کارت خوان اطلاعات حساب شما را از طریق قسمت مغناطیسی کارت اعتباری می‌خواند. پردازشگر اصلی با استفاده از این اطلاعات قادر به تراکنش از حساب بانکی شما می‌باشد.

2- صفحه کلید (Keypad) : صفحه کلید اطلاعات مورد نیاز برای تراکنش را از صاحب کارت دریافت می‌کند. همچنین دستورات کاربر را برای دریافت مانده حساب و تغییر رمز را اجرا می‌کند. برای تراکنش نیاز به PIN می‌باشد که توسط صفحه کلید دریافت می‌شود.

همچنین دستگاه خودپرداز 4 قسمت خروجی دارد :

1- بلندگو (Speaker): بلندگو این امکان را میسر می‌کند که شما را از دریافت وجه و کارت آگاه می‌کند و با فشار هر کلید یک بوق می‌زند.

2- صفحه نمایش (Display screen): صفحه نمایش دستورالعمل‌ها و عملیات تراکنش را نمایش می‌دهد. اغلب صفحه نمایش دستگاه‌هایی که از خطوط پر سرعت استفاده می‌کنند.صفحه نمایش‌ها تک رنگ یا رنگی(CRT) می‌باشند. دستگاه‌هایی که از خطوط تلفن استفاده می‌کنند اغلب از صفحه نمایش تک رنگ یا رنگی(LCD) استفاده می‌کنند.

3- چاپگر رسید (Receipt printer): چاپگر رسید این امکان را میسر می‌کند که رسید عملیات تراکنش را برای شما چاپ کند.

4- توزیع کننده وجه (Cash dispenser): قلب یک دستگاه خود پرداز امن مکانیزم توزیع وجه است. این قسمت اغلب در پایین دستگاه خودپرداز قرار دارد.

تشخیص اسکناس‌ها:

مکانیزم توزیع وجه توسط چشم الکترونیکی است که تعداد پول‌هایی که در خروجی توزیع شده‌اند را مشخص می‌کند. تعداد پول‌ها و دیگر اطلاعات وابسته به صورت دوره‌ ای چاپ می‌شوند و یک کپی برای مدت 2 سال نگه داری می‌‌شود.

هر زمانی دارنده کارت در مورد تراکنش خود چون و چرایی داشته باشد. او از نتیجه چاپی وقایع ثبت شده برای دیدن سوال می‌کند و سپس با پردازشگر میزبان(host processor) تماس می‌گیرد. اما این کار امکان‌پذیر نیست که وقایع ثبت شده چاپی در اختیار او قرار بگیرد برای همین دارنده کارت باید به بانک مراجعه کند و فرم مربوطه را تکمیل و برای پردازشگر میزبان(host processor) فاکس نماید تا پردازشگر میزبان(host processor) آن را بررسی کند و چون و چرا دارنده کارت را بر طرف نماید.

در کنار چشم الکترونیکی برای شمردن پول، مکانیزم توزیع وجه از سنسور که از شیوه تشخیص کلفتی پول استفاده می‌کند. اگر دو تا از پول به هم چسبیده باشد وقتی دستگاه شروع به توزیع پول به دارنده کارت نماید. دو پول به هم چسبیده به محفظه برگشت داده شده و (reject bin) ارجاع داده می‌شود. این اتفاق برای پول‌های تا خورده، پاره و فرسوده نیز می‌افتد.

تعداد پول‌های برگشت خورده ثبت می شود تا دستگاه از کیفیت پول‌های داخل دستگاه آگاه شود. اگر تعداد پول‌های برگشت خورده خیلی بالا باشد دستگاه متوجه می‌شود که مشکلی در قسمت توزیع پول وجود دارد.

واریز وجه:

زمانی که دارنده کارت یک تراکنش با ATM انجام می‌دهد باید یک سری اطلاعات ضروری را توسط کارت خوان و صفحه کلید به دستگاه بدهد. ATM اطلاعات را به پردازشگر میزبان(host processor) می‌فرستد، تراکنش به بانک دارنده کارت یا موسسه صادر کننده کارت ارسال می‌شود تا انجام بشود. اگر دارنده کارت درخواست پول بکند، پردازشگر میزبان(host processor) پول الکترونیکی را از حساب مشتری در بانک برداشته و به او می‌دهد. یکبار که پول از حساب مشتری توسط پردازشگر میزبان(host processor) منتقل می‌شود، پردازشگر یک کد موافقت به ATM ارسال می‌کند که مجوز پرداخت وجه را به دستگاه می‌دهد. سپس پردازش ACH(کارمزد پرداخت وجه) دارنده کارت در روز بعد کاری انجام می‌شود.

امنیت ATM:

ATM ها شماره شناسایی شخصی(PIN) و دیگر اطلاعات ایمن نگهداری می‌کنند با نرم افزارهای پنهان کننده از قبیل (Triple DES (Data Encryption Standard . اما آنها مسائل زیادی دارند تا شما با اجرای آن از اطلاعات و پول خود در ATM ها محافظت کنید.

خیلی از بانک‌ها پیشنهاد می‌کنند که یک کد شخصی (PIN) انتخاب کنید. دستور العمل انتخاب PIN:

1- PIN خود را جایی یادداشت نکنید. اگر شما آن را یادداشت کردید آن را در جیب یا کیف پول نگذارید.
2- PIN خود را به صورتی انتخاب نمایید که به راحتی به یاد بگذارید، اما دیگران نتوانند آن را از مشخصات شخصی شمت تشخیص بدهند.
3- از انتخاب شماره شناسنامه، تاریخ تولد، پلاک خانه و شماره تلفن خودداری نمایید.

همچنین برای استفاده از دستگاه‌های خودپرداز موارد زیر را نیز توصیه می‌کنند: